Sadece keyif için içmeye devam edebileceğimi sanmıştım…

7 Aralık 2017

E.S.'nin annesi, oğlunun madde kullanımıyla ilgili ne yapacağını bilemediği için YEDAM'a gelmişti. Anne, bağımlı oğluna nasıl davranacağını ve yardım alması için nasıl ikna edeceğini bilmiyordu. Anne ile görüşüldüğünde, nasıl bir yaklaşım izleneceği konuşuldu ve akabinde oğlunun YEDAM'a gelmesini sağladı. 

E.S. YEDAM'a ilk geldiğinde, YEDAM'ın ona nasıl bir faydası olacağını bilmiyordu ve fazla inancı da yoktu. Sadece annesini kırmamak için geldiğini ifade etmişti. Bir başkasıyla sorunlarını konuşmanın, ona nasıl bir faydası olabilirdi ki…

E.S.'ninhikayesi; keyif için başlanan bir maddenin, zamanla sorunlarla baş etmek için bir araç haline gelmesiyle başlıyordu. Yaşadığı sıkıntılar, onun madde kullanımını artırmıştı çünkü bunlarla nasıl baş edeceğini bilmiyordu. Üst üste gelen sorunlar; ailede hastalıklar, eşiyle yaşadığı sorunlar ve geçirdiği araba kazası, onun direncini kaybetmesine sebep olmuştu. Bütün bunlar olurken, tutunduğu tek şey, sahip olduğu işiydi ancak bu gidişle işini de kaybetme ihtimali olduğunu yeni yeni fark ediyordu. İş yerinden kimse, onun madde kullandığını bilmiyordu ama son zamanlarda işe geç kalmaya ve iş yerinde performansı düşmeye başladıkça, bunun fark edilmesinden çok korkmaya başlamıştı.

YEDAM'a geldiğinde, maddenin zararlarının farkına varmıştı ama bir yandan da keyif için kullanmaya devam etmeyi istiyordu, her gün kullanmadığı sürece bir sorun teşkil etmeyeceğine inanmak istiyordu. Kullandığı maddenin uzun vadeli etkileri ve bağımlılık hakkında yeterince bilgisi yoktu. YEDAM'da  zamanla madde kullanmanın kendisinin bütün sıkıntılarının üstüne eklendiğini ve en büyük sıkıntı haline geldiğini fark etti. Madde kullanımını kestiğinde ve seanslara devam ettiğinde, bu sorunlarla baş etmenin farklı yolları olduğunu öğrendi. Öğrendikçe, seansa ve temiz kalmanın faydasına olan inancı arttı. 

Bu süreçte, sahip olduğu işine sarılarak, daha verimli bir çalışma temposu tutturdu. Ailesinin eskiden kendisine baskı yaptığını düşünürken, şu anda onları destek olarak görmeye başladı ve ilişkileri her geçen gün daha da iyileşti. Ailesinin güveninin yeniden kazandı, arkadaş ilişkilerini düzenledi ve kendisine zarar veren insanlardan uzaklaştı. 

YEDAM'la birlikte, her türlü maddeden uzak durmayı ve sorunlarıyla baş etmeyi öğrenerek, temiz kalarak hayatına devam ediyor. 

PSİKOLOG BURCU