Dengeli Yaşamayı Öğrenmek İyileştirir

2 Kasım 2018

Levent, 32 yaşında İstanbul'da oturuyor. YEDAM'a 9 ay önce geldiğinde, kullandığı maddeyi yeni bırakmıştı. Bir yandan AMATEM'den tıbbi destek almaya devam ediyordu. Danışan ilk görüşmede, bütün maddelerden uzak durmak istediğini ve tamamen bırakmak için gerekli tüm yolları denemeye hazır olduğunu söylüyordu.

Madde kullanımını bıraktığı ilk ay, madde kullanma isteğiyle baş etmekte zorlanıyordu. Zamanla bunu öğrendi ve daha önceki süreçlerde bırakıp tekrar başlamasına sebep olan durumlara düşmemek için önlemler almaya başladı. Kendisi için riskli durumları fark ediyor ve zamanla istekle başa çıkma konusunda daha iyi olmaya başlıyordu.

Hayatı boyunca yaşamış olduğu öfke problemi ve "hayır" demeyi becerememesi, onu hep rahatsız etmiş ve kendisini riskli durumların içinde bulmasına neden olmuştu. Artık, bunları değiştirmek için de elinde bir kaynak vardı. Böylece, sadece temiz kalmakla değil kendisini ruhsal olarak geliştirmekle de ilgileniyordu. Levent aynı zamanda, YEDAM'ın çeşitli sosyal atölyelerine katılarak hem üretiyor hem boş zamanlarını değerlendiriyor hem de sosyal becerilerini geliştiriyordu. Kısacası, YEDAM kendisinin her alanda gelişimine fırsat vermişti.

Görüşmelere devam ettikçe, özgüveninin geliştiğini ve yaşam kalitesinin arttığın fark ediyordu. Çünkü artık, öfke kontrolünü sağlayabiliyor, kendisi için zararlı olan durumlarda "hayır" diyebiliyor ve en önemlisi bütün bunlar, maddeden uzak yaşamasını sağlıyordu.

Levent, şu anda kendisini, bağımlılığının iyileşme sürecindeki bir birey olarak tanımlıyor. 

İyileşme sürecinin devam etmesi için de yeni ve sağlıklı alışkanlıklar edinmek ve düşünce şeklini değiştirmek gerektiğini savunuyor. Temiz kalma sürecinde başarılı olduğu süre içinde özgüveninin arttığını, yeni ve sağlıklı ortamlarda kendine uygun arkadaşlar edindiğini ve hayata tekrar başladığını ifade ediyor. Levent'e göre, madde bağımlılığı ile mücadelede kişinin kendi kişisel sınırlarını korumayı öğrenmesi, gerektiğinde hayır diyebilmesi, iyileşmeye giden yolda temel taşlardır. İyileşmek için dengeli yaşamayı öğrenmenin ve bunu sürdürebilmenin önemli olduğunu artık biliyor.

PSİKOLOG NUR