Yarınlar aydınlık…

2 Mayıs 2018

Ali, 27 yaşında kullandığı maddeyi bırakabilmek için YEDAM'a başvurmuştu. Geçmişte çok karışık madde kullanma öyküsü olduğunu, yaklaşık on yıldır da bonzai kullandığını anlatmıştı. Birden çok tıbbi tedavi amaçlı hastanede yatışı olmuş, bazen bu tedavilerden sonuç alsa da tekrar madde kullanmaya geri dönmüştü.

YEDAM'daki ilk karşılaşmamızda merkezimizde bulunan bir sosyal etkinliğe sadece izlemek için katılmaya ikna olup gün içerisinde kendisi de aktif katılım göstermişti. Hayatında uzun süredir ilk defa bir şeyle uğraşmanın ona çok iyi geldiğini, vaktin nasıl geçtiğini anlamadığını dile getirmişti. Bir şeyler yapmak istediğini ama kendine bir destek aradığını belirten Ali, devam eden süreçte burada görüşmeleri olmasa bile tedavi ekibindeki arkadaşlarımızı görmeye, burada vakit geçirmeye gelmek istediğini söyledi. Yoğun madde kullanımı olan bir bölgede oturmasının onu artık rahatsız etmeye başladığı ve böylece oradan uzaklaşabileceğini anlattı.

Kendisine ayaktan tedavi olabilmesi için sosyal güvencesiyle ilgili destek olunarak, yönlendirmeler birlikte düzenlendi. Zamanla Ali'nin madde kullanımındaki azalma, onun motivasyonunu iyice arttırdı ve artık hayatına bir çeki düzen verebilmek için işe girmek istediğini söyledi. Birkaç görüşme ve yönlendirmeden sonra Ali kendisinin de ilgi duyduğu bir alanda işe girdi. İşi girdikten sonra da YEDAM'la bağını koparmadan devam etti ve gelemediği zamanlarda bile telefonla arayarak süreçlerini ve heyecanını paylaştı; iş hayatının yorgunluğunun ona iyi geldiğini anlattı.

Ali, uzun süredir emek sarf ederek bir kazanç elde etmediğini ve kolay yoldan para elde ettiğinde onu daha çok maddeye yakınlaştırdığını, o yüzden şuan yaşadığı hayattan çok memnun olduğunu dile getirdi. Çoğu insan için çalışmak, işsiz kalmak ve sonrasında bir işe başlamak normal süreçler olabilirken, Ali'nin hayatında, sosyal destek ve yeni başladığı işin oluşturduğu bu güzel etki, herkese motivasyon kaynağı olabilecek nitelikteydi.

SOSYAL HİZMET UZMANI GİZEM