Tekrar aynı yola düşmemek için, yolumu değiştirmem gerektiğini anladım

7 Aralık 2018

30 yaşındaki Can, YEDAM'a başvurduğunda, 15 yıllık uyuşturucu madde kullanım öyküsü vardı. Geldiğinde ise, 4 aydır hiç madde kullanmamıştı ama yine de bir destek arayışındaydı, çünkü bu temiz kalma durumunun ömrü boyunca sürmesini istiyordu.

Can, YEDAM'a geldiğinde çalışmıyordu, bu yüzden meslek edindirmek amaçlı sosyal destek sürecine alınmıştı.  İŞKUR görüşmesinin ardından,  tekrar madde kullanma konusundaki korkularını ve bunun sosyal yaşamını etkilediğine dair paylaşımlarda bulunduğunda, bu konuda destek almasının önemi de ortaya çıkmıştı.

Tekrar kullanmayı önlemek için psikolojik destek süreci devam ederken bir yandan da, sosyal yaşamında aktif ve boş vakitleri kaliteli bir şekilde değerlendirmeye başlayınca, riskli durumlardan uzaklaşmaya başladığını fark etmişti. Madde kullanımı yüzünden kendisini soyutladığı eski arkadaş ortamına geri döndüğünü ve bu durumun kendisinde olumlu etkiler bıraktığını dile getirdi.

Can, daha önce özgüven konusunda sorunlar yaşarken, iş bulması ve sosyal aktivitelere katılması ile birlikte özgüvenin de yükseldiği gözlemlenmiştir. Uyuşturucu maddeyi bırakması ile birlikte aile ilişkilerinin güçlendiğini ve kaliteli vakit geçirdiğini dile getiren Can, uzun zamandır bu kadar mutlu olmadığını ifade etmiştir.

Uyuşturucu madde konusunda pişmanlıkları olduğunu, yaşadıklarını bir daha yaşamak istemediğini, kimsenin de bu duruma düşmesini istemediği dile getiren Can, artık kullanan başka birisini gördüğünde YEDAM' a yönlendirdiğini dile getiriyor.

SOSYAL HİZMET UZMANI NURDAN