Çocuğumun madde kullandığını nasıl anlarım?

Aileler bağımlılık hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için yakınlarının madde kullandığından şüphelendiğinde ne yapacaklarını bilmemektedirler. Böyle bir durumu anlamak için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır.

İlk önce şüpheyi destekleyecek bilgiler elde etmelisiniz. Bunu yaparken kişinin özeline girmemek gerekir. Çeşitli kaynaklardan uyuşturucu maddelerin özellikleri hakkında bilgiler edinin. Gözlemleriniz ve bu bilgileri beraber analiz edin. Yeterli kanıtınız olmadan yakınınızı suçlamayın.

Onunla konuşmak için acele etmeyin. Kendinizi hazır hissettiğinizde konuşabilirsiniz. Konuşma yapmak için rahat bir ortam ve zaman seçmeye dikkat edin. Konuyla ilgili duygularınızı, düşüncelerinizi ve endişelerinizi onunla paylaşın. Bunları yaparken ona karşı yargılayıcı ve suçlayıcı bir dille konuşmaktan kaçının. Siz paylaşımınızı yaptıktan sonra onun da konuşmasına izin verin ve sonuna kadar onu dinleyin. Sizin söylediklerinizi inkâr edebilir; bu normaldir. Israrcı olmamakta yarar vardır. Uygun ortamlarda bir süre sonra yeniden konuşmayı deneyin.

Eğer sonuç alamıyorsanız bir uzmandan destek alın. Bu konuda Yeşilay Danışmanlık Merkezlerinden "Kişi Dışı Görüşme" hizmeti alabilirsiniz.

Bazı maddelerin etkilerine göre kişide görülen fiziksel ve ruhsal değişimler;

Esrar ve Bonzai:
Sigara sarma kâğıdı, tohumlar, kesilmiş su şişesi kullanıla bilinmekte. Gözlerde kızarıklık, halsizlik, uykusuzluk ve hayal görme gibi durumlar görülmektedir. Gözdeki kızarıklığın giderilmesi için göz damlası kullanılabilir.

Ekstazi:
Kalp atışında hızlanma, terleme, iştah kaybı, beden ısında artma, normalden fazla yakınlık gösteren bir tavır, göz bebeklerinde büyüme, kullanmadığı zamanlarda aşırı halsizlik ve yorgunluk görülür.

Tiner:
Kişide yoğun koku, el ve kolda kesikler görülebilir. Özel eşyalar arasında bitmiş tiner ve bali kutularına rastlanılır. Dudak çevresinde izler oluşabilir. Kısa süreli keyif, hayal görme ve anlaşılmaz konuşma, zaman zaman bulantı, kusma karın ağrısı gibi şikâyetler görülmektedir.

Kokain:
Küçük borular, tıraş bıçağı, kesik küçük su şişesi, pipet gibi nesneler eşyaları arasında yer almaktadır. Göz bebeklerinde büyüme, burun yolu ile kullanıldığı için akıntılı veya kanlı burun görülebilir. Madde etkisi altında aşırı uyarılmış hal, çok ve hızlı konuşma, huzursuzluk ve gerçek dışı korkular görülmektedir. Madde etkisi geçtikten sonra halsizlik, uykusuzluk, keyifsizlik meydana gelir.

Eroin:
Kaşık, pamuk, enjektör, folyo gibi malzemeler kullanım eşyaları arasında yer alır. Fiziksel olarak ağız kuruluğu, göz bebeklerinde küçülme, nefes almada yavaşlama, çökkün ve bitkin bir beden hali, peltek konuşma yarı uykulu bir hal gözlenir. Madde etkisi geçtikten sonra ishal, kas ağrısı, sinirlilik ve huzursuzluk görülür.