Teknoloji bağımlılığının gelişmemesi için anne-baba olarak ne yapabiliriz?

Teknolojinin bütün özelliklerinden yararlanırken çocuklarımızda söz konusu problemli davranışların ve bağımlılığın gelişmemesi için dikkat edilmesi gerekenler:

  • İnternet dilini öğrenin. İnternette çocuğunuzu kötüden koruyup iyiye yönlendirebilmeniz için bu dili bilmeniz gerekir. Kaç yaşında olursanız olun nasıl çocuklarımızı öğrenmeye teşvik ediyorsak biz de yenilikleri öğrenmeye talip ve hevesli olmalı, interneti öğrenmeye çalışmalıyız.
  • İnterneti evinizin başköşesine alın. İnternetin evin ortak kullanım alanlarında olmasına dikkat edin. Çocuğunuzun odasında bilgisayar olması sizin kontrolünüzü zorlaştıracaktır.
  • Çocuğunuz hangi sitede ya da uygulamada bilin. Nasıl ki çocuğunuz dışarıdayken gittiği yerleri biliyorsunuz, bilgisayarda da neler yaptığını, hangi sitelere girdiğini, hangi oyunları oynadığını bilmelisiniz.
  • İnterneti paylaşın. İnterneti zaman zaman beraber kullanın ve bu kullanım süresini paylaşım haline dönüştürerek hem çocuğunuzun bildiklerini sizinle paylaşmasını hem de sizin bildiklerinizi onunla paylaşmayı sağlayın. Beraber bilgisayar oyunları oynayın. Böylece hem çocuğunuzla paylaşımınız artacak ve ilişki kaliteniz derinleşecektir hem de internetin faydalı yüzünü çocuğunuza kendinizi de sürece katarak göstermiş olacaksınız.
  • Arada topluca ara verin. Zaman zaman ailece televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi ev içinde sıklıkla kullanılan  teknolojik aletin kullanılmadığı günler organize edin. Bu günler belli bir zaman dilimi içerisinde, kullanıma ihtiyaç kalmayacak kadar güzel ve eğlenceli faaliyetlerin yapıldığı bir gün olsun.
  • İnterneti sırayla kullanın. İnternet kullanımı ne kadar kolay olursa çocuklarınız her an eğlenmek için o kadar çok interneti kullanacaklardır. Bu nedenle evinizde herkesin kendi bilgisayarında girdiği bir ortam oluşturmanız bir süre sonra sizi aynı çatıyı paylaşan ama birbiriyle iletişimi asgari olan insanlar haline getirir. Dolayısıyla evde internete bağlı tek bilgisayarın olması, interneti kullanmak için her aile bireyinin belirlenmiş sürelerinin olması ve herkesin bu süreye saygı gösterip uyması internet kullanımını azaltmada faydalı olabilir.