Çocuğumun internette geçirdiği zamanı nasıl belirlemeliyim?

Teknoloji, çocuğun gelişimini olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Bu durum teknolojinin nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri çocuğun ekran karşısında geçirdiği süreyi sınırlı tutmaktır. Hiç şüphesiz zaman sınırlaması ile ilgili kesin bir zaman dilimi söylemek çok fazla mümkün değildir. Ailenin yapısına, evin düzenine alternatif imkânlara göre geçirilen zaman değişebilir. Ancak aşağıdaki zaman sınırlamalarını çocuğunuzun yaşına göre uygulamanız yararlı olabilir.

  • 0-3 yaş dönemindeki çocukların internet, bilgisayar ya da televizyonla karşılaşması çok doğru değildir. Ancak şayet bir sebeple mutlaka kullanılması gerekiyorsa günde 10-15 dakika kullanılabilir.
  • 3-6 yaş döneminde eğitim ve eğlence amaçlı olarak internetteki siteleri kullanmak mümkün olabilir. Ancak günlük 30 dakikayı geçmemesine dikkat etmelisiniz.
  • 6-9 yaş döneminde ödevlerin hazırlanması hariç oyun ve eğlence için 30-45 dakika yeterlidir.
  • 9-12 yaş döneminde ödev hazırlama hariç 60-70 dakika yeterlidir. Ancak ödev hazırlaması için en fazla 30 dakika fazladan verilmeli yetişmiyorsa günlük kullanım iznini ödeve ayırması tavsiye edilebilir.
  • 12+ yaş döneminde günlük 2 saatlik bir kullanım yeterlidir. Şayet bir amaç için kullanılıyorsa (ödev, araştırma, iş vs.) 30 dakikalık bir vakit fazladan verilebilir.