Alkol ve Madde Bağımlılığında Spor ve Egzersizin Rehabilitasyon Sürecine Olumlu Etkileri

Alkol ve madde bağımlığı hem zihin hem de bedene fazlaca zarar vermektedir. Bağımlılık, bedeni alışık olduğu çalışma düzeninden çıkartarak, farklı bir düzen oluşturmaya çalışmaktadır. Bu bağımlılık sürecinde, bağımlı olunan alkol ya da madde sistemden çıkarıldığı zaman, bağımlı endişeli, depresif ve hayatın ana streslerinden bazılarına daha fazla duyarlı hale gelmiş hissedebilir. Ancak bu olumsuz duygu ve durumlara karşı gelmek ve bazı olumlu sonuçlar almak için spor ya da fiziksel egzersiz yapmak iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca bu fiziksel aktivitenin çok yoğun ya da yorucu olmasına da gerek yoktur. Alkol ve madde bağımlılığında spor ve egzersizin yararlarına göz atacak olursak.

Stres Azaltma
Bağımlılığın iyileşmesinde stres önemli bir sorun olarak görülmektedir ve iyi bir şekilde yönetilemezse alkol ve madde bağımlılığına geri dönmeye neden olabilir. Fiziksel aktivite hem gün içindeki strese neden olabilecek düşüncelerden uzaklaşmayı sağlar hem de beynin salgıladığı ve mutluluk hissi veren endorfin ve serotonin hormonları sayesinde stresle başa çıkmaya yardımcı olur.

İyi Bir Ruh Hali
Ruh halindeki değişiklikler bazı durumlarda alkol ve madde bağımlılığı ile ilişkilendirilebilir. Bağımlı olunan sürede yapay olarak alınan ve bağımlıyı iyi bir ruh haline soktuğu düşünülen kimyasalları doğal olarak üretmek için vücudu yeni koşullara alıştırabiliriz. Yapılan araştırmalara göre günde 30 dakika egzersiz yapmak ruh halinde olumlu bir değişiklik yapmak için yeterlidir.

Artan Enerji
Yapılan her fiziksel aktivitede (koşmak, bisiklet sürmek, yüzmek vb.) bol miktarda enerji harcanır, ancak iyileşme için atılan her adım bağımlılık tedavisinde bulunan kişiyi daha da motive edeceği için bir sonraki egzersize daha fazla istek ve enerjiyle gelecektir.

Daha İyi Uyku
Uyku problemleri bağımlılık tedavisinde sıkça görülen bir durumdur. Tedavi süresince düzenli bir fiziksel aktivite ya da spor vücut sıcaklığını ve çalışma düzenini uygun bir şekilde ayarlayacağı için hem uyku kalitesini hem de uyku süresini arttırabilmektedir.

Güçlü Bağışıklık Sistemi
T.C Sağlık Bakanlığı düzenli spor yapmanın kanser, inme, kalp hastalığı, depresyon ve kemik erimesi gibi bazı ciddi durumlardan korunmanıza yardımcı olduğunu belirtmiştir.

Tekrarı Önleme
Alkol ve madde bağımlılığının tedavisinde düzenli spor ve egzersiz yapmak için en önemli nedenler arasında, spor ve egzersiz yapmanın alkol ve madde kullanımına dönmeyi engellemesini sayabiliriz. Yapılan bir çalışmaya göre tedavi programında spor ya da fiziksel egzersiz bulunan bağımlıların, bulunmayanlara göre daha uzun süre temiz kaldığı gözlemlenmiştir.

Alkol ve Madde Bağımlılığının Tedavisinde Potansiyel Bir Tedavi Olarak Egzersiz
Alkol ve madde bağımlılığın tedavisinde tek tedavinin egzersiz olmaması ile birlikte, potansiyel ve destekleyici bir tedavi yöntemi olduğu söylenebilir. Egzersiz, diğer kanıtlanmış bağımlılık tedavi yöntemleri ile birlikte kullanıldığında farklı sonuçlara bağlı olarak iyileşmede koruyucu etkiler sağladığı görülmüştür.

Caner ACUN
Spor Eğitmeni

PAYLAŞ